Czym jest prawdziwy patriotyzm?

Patriotyzm to umiłowanie swojej ojczyzny i stawianie interesów wspólnoty narodowej ponad własne, przy czym nie towarzyszy temu wrogość do innych narodów i megalomania narodowa. Stoi więc w opozycji do nacjonalizmu, który uważa swój naród za najlepszy, często przy jednoczesnej chęci poniżenia innych, które uważa za gorsze.

Niestety ostatnimi czasy w Polsce te dwa przekonania się ze sobą zlewają, za sprawą skrajnie prawicowych środowisk, które próbują zjawisko patriotyzmu zmonopolizować i zagarnąć. W domyśle tworzy się więc przekonanie, że przywiązanie do swojego miejsca urodzenia i umiłowanie własnego narodu to postawa związana z prawicowymi poglądami, co jest oczywistym kłamstwem. Przykładem tego jest wiele historycznych postaci walczących o niepodległość Polski, na przykład Józef Piłsudski, który był przecież socjalistą.

Dzisiaj na ulicach Warszawy trudno znaleźć prawdziwe manifestowanie miłości do Polski i radość ze święta odzyskania przez nią niepodległości. Zamiast tego widzimy rozróby, regularne bójki z policją, a nawet podpalenia budynków mieszkalnych. Trudno nazwać to nawet nacjonalizmem, to zwykłe wykorzystywanie tak ważnej dla naszego kraju daty dla usprawiedliwienia swoich zwierzęcych pobudek podczas demolowania miasta.

Najbardziej kontrowersyjnym momentem podczas dzisiejszych nielegalnych obchodów było wystrzelenie rac w stronę mieszkania, na którego balkonie wisiała tęczowa flaga i logo Strajku Kobiet. Doprowadzono tym do podpalenia mieszkania poniżej, co oznacza utratę domu dla postronnej osoby. Na filmie z tego incydentu słyszymy krzyki “zostaw, nie gaś tego, niech płonie ta k*rwa” i widzimy biernie przyglądających się policjantów.

Takie zachowania są całkowitym zaprzeczeniem solidarności wewnątrznarodowej, a więc patriotyzmu i nie powinny mieć miejsca szczególnie 11 listopada. Oczywiście wszystkie przypadki używania przemocy zostały przez organizatorów przypisane mitycznej antifie, co dalej podało samo TVP.

Dzisiejszego dnia najbardziej patriotycznym sposobem obchodzenia Święta Niepodległości było zostanie w domu, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Niestety i w tym kontekście rozchodzi się nasza i ta nacjonalistyczna definicja patriotyzmu.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?