PiS chce odebrać prawo do nieprzyjęcia mandatu!

Po raz kolejny Prawo i Sprawiedliwość planuje zamach na prawa i wolności obywatelskie. Przedstawiony przez posłów PiS projekt ustawy zakłada, że zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu, a w terminie siedmiu dni możliwe byłoby zaskarżenie go do sądu rejonowego. Obecnie możliwe jest odmówienie przyjęcia mandatu – wówczas policja kierując do sądu wniosek o ukaranie, musi udowodnić, że wykroczenie faktycznie zostało popełnione.

Proponowany projekt odwraca więc zupełnie całą procedurę – obywatel musi przyjąć i zapłacić mandat, żeby dopiero później sąd mógł rozstrzygać o jego winie, gdy zdecyduje się on go zaskrażyć. Oznacza to też, że to policjant staje się odpowiedzialny za wymierzanie kary bez prawomocnego wyroku sądu. Obecnie obowiązująca prodecudra miała chronić obywateli przed arbitralnymi decyzjami – pozwalała na odmowę przyjęcie mandatu i rozstrzygnięcie sprawy przez sąd. Dlaczego więc zmieniać coś, co działa?

Nie mamy wątpliwości, że zmiana ta ma ułatwić policjantom karanie nieposłusznych dla władzy obywateli. To niekonstytucyjne i antyopbywatelskie zmiany, które są prostą drogą do państwa policyjnego, gdzie mnoży się opresyjne działania władzy, ograniczając prawa i wolności.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?