W piątek 20 stycznia miała miejsce uroczysta inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Podczas inauguracji wygłosił on płomienne przemówienie skierowane do setek tysięcy ludzi zgromadzonych przed Kapitolem, a także do całego świata. Postaram się zwrócić uwagę na najbardziej istotne, z naszego punktu widzenia, fragmenty przemówienia, a także wcześniejszych zapowiedzi pana prezydenta, które o ile zostaną rzeczywiście zrealizowane, będą miały znaczny wpływ na wszystkich Europejczyków.
„Generalnie Unia Europejska jest instrumentem dla osiągnięcia niemieckich celów. Dlatego według mnie tak mądrze zrobiła Wielka Brytania wychodząc.” – Donaldowi Trumpowi nie zależy na tym, żeby Unia Europejska była silna i się rozszerzała, w swoich wypowiedziach chwali decyzję Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii, a także twierdzi, że kolejne państwa powinny pójść tą drogą. Kolejną przesłanką wskazującą na to, że Donald Trump nie sprzyja Unii Europejskiej jest fakt, że pierwszym przedstawicielem sojuszniczego państwa, z którym się spotka, będzie Theresa May, premier Wielkiej Brytanii.
„Od dziś będziemy inaczej rządzić. Od dziś będzie to: „Najpierw Ameryka. America First!” Każda decyzja będzie pomyślana tak, by pracownicy amerykańscy i ich rodziny mogli z niej skorzystać. Nie możemy pozwolić na to, by inne kraje nadal niszczyły nasze miejsca pracy, kradły naszą produkcję. W kraju nastanie pomyślność i wzmocni się jego siła.” – z wypowiedzi Donalda Trumpa wynika, że chce doprowadzić do znacznego zamknięcia się na współpracę gospodarczą z sojuszniczymi państwami, między innymi skłaniając, poprzez nakładanie wysokiej akcyzy, do otwierania fabryk w Stanach Zjednoczonych. W wywiadzie dla Bilda, mówi że współpraca z Niemcami do tej pory działała tylko w jedną stronę, Stany Zjednoczone na tym nie zyskiwały, a więc, jeśli Niemcy chcą nadal współpracować, to ich firmy powinny otwierać fabryki w Stanach Zjednoczonych.
„NATO jest przestarzałe po pierwsze dlatego, że zostało wymyślone wiele, wiele lat temu. Po drugie, jego członkowie nie płacą tyle, ile powinni. Tylko pięć krajów spełnia wymogi finansowe. Tylko pięć! To niewiele…”– patrząc na wypowiedzi Donalda Trumpa na temat NATO, możemy być poważnie zaniepokojeni o bezpieczeństwo Polski, obecny rząd skonfliktował się z naszymi największymi sojusznikami w Unii Europejskiej, Niemcami i Francją, opierając nasze bezpieczeństwo na wsparciu Stanów Zjednoczonych, jednakże teraz nie możemy być pewni, czy to wparcie za rządów Donalda Trumpa będzie kontynuowane. Niebezpieczne może być również dla nas negocjowanie prezydenta Stanów Zjednoczonych z Władimirem Putinem, co może doprowadzić do zniesienia sankcji za aneksję Krymu i utwierdzić prezydenta Rosji, o swojej bezkarności w poczynaniach względem sąsiednich państw.
„Stworzymy nowe sojusze przeciwko radykalnemu terroryzmowi islamskiemu, który zetrzemy ze świata kompletnie.” – zapowiedź walki z terroryzmem z pewnością wiele osób cieszy, nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na słowa dotyczące zawierania nowych sojuszy, można przypuszczać, że Donald Trump wypowiadając te słowa miał na myśli Rosję. Pytanie jakim kosztem byłby obciążony taki sojusz i jakie konsekwencje może za sobą nieść?
„Obiecuję, że w ciągu kilku tygodni od zaprzysiężenia Polska zostanie włączona do Visa Waiver Program”– podczas kampanii wyborczej Donald Trump obiecał, że zniesie wizy dla Polaków, o tym czy rzeczywiście to zrobi powinniśmy się przekonać niebawem, jednakże już w ostatnim wywiadzie dla Bilda, mówi o tym, że są możliwe ograniczenia dla Europejczyków pragnących podróżować do Stanów zjednoczonych, a jednym z jego głównych postulatów były bezpieczne granice.
Podsumowując, przebieg prezydentury Donalda Trumpa na razie ciągle jest dla nas wielką niewiadomą, jednakże jeśli będzie realizował swoje zapowiedzi to możemy się obawiać o bezpieczeństwo Polski oraz całej Europy, powodów do niepokoju nie brakuje również w kwestiach gospodarczych. Jedyne nadzieje wiążą się z walką z terroryzmem a także zniesieniem wiz dla Polaków, jednakże obie te kwestie są dość dyskusyjne.
Autor: Mateusz Markowski