Prawo i Sprawiedliwość to ugrupowanie polityczne, które umie mówić jednolicie i prosto. Jest to zdolność, która daje im możliwość trafiania do umysłów ludzi, którzy na portalach społecznościowych czytają tylko nagłówki – trafiają one w punkt, często są nieprawdziwe, ale wywołując emocje, które sprzyjają podgrzewaniu nastrojów w społeczeństwie polegających na utrzymywaniu opinii, że PiS to jedyna słuszna partia, która nie musi zważać na normy prawne, obyczajowe czy po prostu etyczne, zwalczając tzw. „układ” bądź „komunizm” (notabene lista członków PiS obecnych w strukturach PZPR do wyszukania w sieci, #Piotrowicze)
PiS umie stworzyć ze swej retoryki ścianę, od której będą odbijane argumenty – proste, chwytliwe, porywające tłumy wyborców, którzy nie weryfikują głębiej tego, co przedstawia im władza.
Przykład #1
Trybunał konstytucyjny to komunistyczny twór, trzeba go „zwalczyć”!
„Trybunał Konstytucyjny obmyślany był jako środek przeciwko demokracji. Ludzie, którzy bronią Trybunału Konstytucyjnego mentalnie walczą z demokracją. Przecież Jaruzelski nie był demokratą. Ustanawiając Trybunał Konstytucyjny chciał zachować wpływy liberalne, postkomunistyczne” – Krystyna Pawłowicz, jedna z wielu wypowiedzi sugerujących komunistyczne korzenie TK. – Ludzie słuchający takich słów, opinii czy komentarzy mogą w niewłaściwy sposób skojarzyć ze sobą datę powstania TK i upadek komunizmu w Polsce, co jest wykorzystywane przez obecną władzę. Właśnie w taki sposób powstaje mit, jakoby TK było ostatnim bastionem komunizmu w Polsce, który oczywiście trzeba zwalczyć. Nikt nie zważa, że powstanie TK było jednym z postulatów Solidarności, że co do zasady miał być hamulcem na takich szaleńców jak PiS – Niestety wyjaśnienie, że pierwsze zdanie jest manipulacją zajęło 61 słów, samo zmanipulowane zdanie 8.
https://wrealu24.pl/polityka/2783-krystyna-pawlowicz-trybunal-konstytucyjny-to-twor-komunistyczny
Przykład #2
„Dotrzymaliśmy obietnicy! Obniżyliśmy wiek emerytalny” – Trudno nie zgodzić się z faktem, że ów zdanie jest prawdą. Wiek emerytalny owiany jest swojego rodzaju legendą – część społeczeństwa myśli, że będzie mogła wcześniej przejść na emeryturę – z tym też trudno polemizować, bo będą mieli taką możliwość. Niestety nikt nie mówi o wysokości świadczeń po obniżeniu wieku emerytalnego. Czemu PiS nie wprowadził wieku emerytalnego na poziomie 45 lat, a świadczenia emerytalnego nie ustalił na poziomie 200 złotych? Przecież pracowalibyśmy jeszcze krócej, a wysokość świadczenia emerytalnego byłoby obniżone proporcjonalnie do obecnego cięcia świadczeń! Wyjaśnienie, że obniżenie wieku emerytalnego to po pierwsze nic dobrego dla budżetu (biorąc pod uwagę strukturę wiekową naszego społeczeństwa) oraz to, że sztuką byłoby obniżyć wiek emerytalny pozostawiając lub zwiększając wysokość świadczenia emerytalnego.
Wracamy do punktu wyjścia – zmanipulowane zdanie: 5 wyrazów. Wyjaśnienie czemu jest zmanipulowane: 100.
Przykład #4
„Ale jest także zjawisko, które można traktować jako swego rodzaju matkę innych niesprawiedliwości. Tym zjawiskiem jest KORPUPCJA, NEPOTYZM, KOLESIOSTWO, które rozlało się dzisiaj po kraju w rozmiarach przedtem nieznanych.„ – J. Kaczyński przed objęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Pan Prezes zapomniał chyba dodać, że słowa te to zapowiedź kontynuacji tego, co robiła Platforma Obywatelska (niestety PiS robi to w znacznie gorszym wykonaniu).Przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej byliśmy wręcz zalewani doniesieniami o nepotyzmie czy kolesiostwie – w wielu przypadkach oskarżeń nie było to udowadniane.
Jarosław Kaczyński, swoimi słowami, bez wątpienia porwał tłumy ludzi – ludzi nieświadomych, że niekoniecznie musiało to być podsumowanie rządów PO, a plan działania jego ugrupowania.
I tak kolejny raz można podliczyć – manipulacja JK: 29 słów, lista #Misiewiczów: 3000 słów
Przykład #5
„Polska nie jest bezradna, Sejm RP nie jest bezradny, tylko musi chcieć” – Antoni Macierewicz apropo działań polegających na zwrocie wraku Tupolewa.
Rzeczywiste działania po objęciu władzy przez PiS: https://www.youtube.com/watch?v=Ng8d4E_DFiQ
Reasumując, przykładów można mnożyć coraz więcej. Ich liczba rośnie wprost proporcjonalnie do długości rządów Prawa i Sprawiedliwości. PiS swoim oratorstwem trafia do ludzi, którzy chyba wolą nie dochodzić prawdy, gdy jest ona znacznie trudniejsza do wychwycenia i zrozumienia – zwłaszcza w gąszczu dezinformacji, którą sami tworzą. Politycy ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego mają tą przewagę, że łatwiej części społeczeństwa wysłuchać i zapamiętać 10 prostych słów, aniżeli 1000 słów wyjaśniających czemu ów 10 słów mija się z prawda.
Patrząc przez pryzmat powyższej treści, słusznym wydaje się wybór przez Kolegium Słownika Oksfordzkiego „POST-PRAWDY” na słowo roku.