Wolne Sądy!

Pozbawienie sędziów godności i kontrolowanie ich działalności orzeczniczej, jak i prywatnej – taki zapis mógłby znaleźć się w uzasadnieniu projektu ustawy dotyczącej ustroju sądów.

Jego twórcy nawet nie próbowali ukryć swoich zamiarów – rozwiązania wymienione w projekcie nadmiernie zwiększają rolęMinistra Sprawiedliwości (a więc władzy wykonawczej) nad działalnością sądów.

Oprócz tego, projekt przewiduje odpowiedzialność dyscyplinarnąza czyny określone tak nieostrymi pojęciami jak “działania o charakterze politycznym” czy “działania mogące utrudniaćfunkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości”. Pozwoli to na kolejne postępowania dyscyplinarne “niepokornych” sędziów.

Sędziowie będą także musieli składać oświadczenia, w których wskażą w do jakich stowarzyszeń i fundacji należą i jakie funkcje w nich pełnią, a nawet jakie prowadzą portale, strony internetowe lub na jakich portalach dotyczących spraw publicznych mają konta, z których można komentować.

To tylko kilka z wielu niekonstytucyjnych rozwiązań, które zakłada projekt ustawy. Godzą one nie tylko w możliwość sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sędziów, ale również ograniczenie ich praw jako obywateli Rzeczpospolitej, takich jak prawo do zrzeszania się i prywatności. Protestujemy!

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?